2016 Business Excellence Awards Winners

Sent on: Monday, 5 September 2016 at 9:44:40 AM

2016 KDCCI Business Excellence Awards - Winners!

Winners of the 2016 Business Excellence Awards were announced at the Gala Awards Dinner Saturday night.

Huge congratulations to:

 

Best Home Based Business:  

  • Highly Commended - Erin Hardy Photography
  • Winner:  Red Rock Health & Fitness

 

Best Aboriginal Business:

  • Winner:  Impact Media

 

Best Community Organisation:

  • Winner:  Pilbara Community Legal

 

Best Business (5 - 10 Employees):

  • Winner:  Life & Soul

 

Best Business (20 plus Employees):

  • Winner:  KBSS Engineering

 

Best Business Local Achiever:

  • Highly Commended: Wrapped Creations

 

Best Start New / Start Up Business

  • Highly Commended:  The Turquoise Soul

 

Employee of the Year:

  • Highly Commended:  Sanjay Yadav, KAW Engineering

 

Special mention to:

Yo-Get-It Karratha

Winner of:

  • Best Franchise Business
  • Best Young Business Achiever
  • Best New / Start Up Business
  • Best Micro Business (0 - 4 Employees)

 

Blanche Bar

Winner of:

  • Best Business Local Achiever
  • Best Young Business Achiever
  • Best Business (11 - 20 Employees)
  • Tourism & Hospitality Award - HALL OF FAME Winner!  3 consecutive years winning this category.
  • Employee of the Year - Lara Ducie
  • BUSINESS OF THE YEAR

 

Thank you to:

 

Mr John Lally, KDCCI CEO, who inspires us all to strive for Excellence!

Marg Bertling, Pilbara Site Pics - check out the videos on the KDCCI Facebook Page from the Gala Awards Dinner

Major Event Sponsor Chevron

Category & Event Sponsors:

  • Argonaut
  • City of Karratha
  • Doric Group
  • Department of Industry, Innovation & Science
  • Horizon Power
  • Pilbara Development Commission
  • Pilbara News
  • Rio Tinto
  • RSM
  • 1260 Spirit Radio & RedFM
  • Small Business Development Corporation
  • Sodexo
  • Westpac Business
  • Woodside
  • Yara

 

Event Management & Styling:

  • Wrapped Creations
  • Stage Model Emma Barrington

 

Master of Ceremonies:

  • Pablo Newton Farley & Angie Ayers from 1260 Spirit Radio

 

Event Venue:

  • The Tambrey Centre

 

Event Branding:

  • Shiny Ideas

 

Printing:

  • Signswest

 

Framing & Engraving:

  • Dunnart Picture Framing
  • Keyspot

 

Event Photography:

  • CB Snapz
  • Site Pics

 

Presentation; Lighting & Music

  • Little Belle
  • Morph Dancers
  • Signature Music

 

ALL NOMINEES, WINNERS, AND SUPPORTERS!

Thank you to everyone who made the Gala Awards Dinner a success!